Koksownicy brązowymi medalistami JSW Ligi!

Siatkarska reprezentacja JSW KOKS S.A. – w górnym rzędzie od lewej: Wojciech Nowicki, Marek Gil, Tomasz Skupień, Mariusz Barteczko, Artur Kabziński, Sławomir Szczygieł, Piotr Ptaszyński, Tomasz Kowalski; w dolnym rzędzie: Rafał Menżyk (kierownik drużyny), Rafał Rybarczyk, Łukasz Nowak, Sławomir Kaleta, Łukasz Majenta.

31 maja 2019 roku w Jastrzębiu-Zdroju został rozegrany turniej finałowy siatkarskiej JSW Ligi sezonu 2018/2019, w którym wyniki poszczególnych meczów decydowały o miejscach zajmowanych ostatecznie w tej edycji przez drużyny biorące w niej udział. Reprezentacja JSW KOKS S.A. tego dnia stanęła na wysokości zadania i zdobyła
brązowy medal.

Za nami kolejny sezon JSW Ligi, czyli amatorskiej ligi piłki siatkowej, w której grają zespoły reprezentujące zakłady wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW. Po rundzie zasadniczej, w której mierzyło się osiem zespołów w systemie każdy z każdym, naszej reprezentacji – jako drugiej drużynie w tabeli przyszło się mierzyć w półfinałowym dwumeczu z trzecim zespołem ligi, czyli Ruchem Borynia. Po zwycięstwie JSW KOKS w pierwszym półfinałowym pojedynku 3:1, rewanż należał do górników z Boryni, którzy zwyciężyli w identycznym stosunku. Po decydującym tzw. „złotym secie” z awansu cieszyli się jednak przeciwnicy.

Dlatego, gdy kilka dni później naszym siatkarzom przyszło się mierzyć o brązowy medal, z jednej strony byli oni jeszcze nieco podłamani, bo finał mieli w zasięgu ręki, a z drugiej strony – zmotywowani, aby ostatecznie stanąć na ligowym podium. Apetyty na medal mieli jednak także górnicy z KWK Budryk, ale o wszystkim miała zadecydować rywalizacja na parkiecie.

Duża motywacja koksowników przełożyła się na ich postawę od początku pierwszego seta, w którym zdominowali przeciwników, wygrywając aż 25:12. Tak pewna wygrana spowodowała, że w szeregi reprezentacji JSW KOKS wkradło się rozluźnienie, co rywale natychmiast postarali się wykorzystać, w efekcie czego końcówka drugiego seta kosztowała naszych zawodników i kibiców trochę nerwów, ale ostatecznie – w dużej mierze dzięki znakomitej grze blokiem, zwłaszcza w wykonaniu kapitana zespołu koksowników, Sławomira Szczygła – wynik tego seta udało się naszym kolegom przechylić na swoją szalę, zwyciężając w nim 27:25. W trzecim secie górnicy już nie postawili zbyt dużego oporu i toczył się on pod dyktando drużyny JSW KOKS, która wygrała go wysoko 25:11. Zwycięstwo 3:0 dało naszej reprezentacji ostatecznie 3. miejsce i brązowy medal, natomiast w finale zwyciężyli nasi półfinałowi pogromcy, czyli Ruch Borynia, pokonując w walce o złoto obrońców tytułu z Ruchu Jastrzębie 3:1.

Warto przy tym dodać, że nagrodą indywidualną został wyróżniony nasz reprezentant, Rafał Rybarczyk, którego wybrano najlepszym przyjmującym tych rozgrywek.

Gratulujemy naszym kolegom i życzymy powodzenia w przyszłości.

tm