Jesteśmy nowoczesnym 110-latkiem

Ikona BIP Ikona rodo Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Ikona Grupa JSW Ikona szukania

Jeszcze nie tak dawno obchodziliśmy jubileusz 100-lecia Koksowni Radlin. Dzięki przeprowadzonym w latach 1996-1999 inwestycjom budowy Biologicznej Oczyszczalni Ścieków i Odsiarczalni Gazu, a w latach 2006-2009 budowie baterii koksowniczej 1-Bis wraz z maszynami piecowymi, sortownią i infrastrukturą, mówiliśmy wówczas z dumą o koksowni „nowoczesna stulatka”.
W tym roku minęła kolejna dekada działalności zakładu. Dekada, w której koksownia przeżywała dalszy rozwój i unowocześnianie węzłów technologicznych. W okresie tym zrealizowano szereg inwestycji – między innymi:

  • zbudowano maszynę wsadowo-wypychową nr 2;
  • wybudowano chłodnicę wtórną gazu;
  • rozbudowano przemiałownię węgla z zabudową młyna węglowego o wydajności 300 ton/h i instalacją odpylania;
  • doposażono ciągi technologiczne węglowni w instalacje odkurzania;
  • zmodernizowano halę wywrotu węgla, wyposażając ją w instalację nawiewno-wywiewną i nowe podesty obsługowe z bramami osłonowymi;
  • zabudowano podciągarkę wagonów do rozładunku węgla;
  • wybudowano osadnik wód deszczowych ścieku zachodniego;
  • przeprowadzono kolejne etapy modernizacji biologicznej oczyszczalni ścieków;
  • przebudowano pompownię odsmalania i ługowania;
  • zmodernizowano wieżę gaszenia.

Wszystkie te inwestycje w znaczący sposób wpłynęły na poprawę warunków BHP i ppoż. na stanowiskach pracy oraz na obniżenie oddziaływania zakładu na środowisko.
Szczególne znaczenie dla koksowni miała zrealizowana w latach 2015-2017 „Modernizacja benzolowni wraz z obiektami węglopochodnych”, w ramach której wybudowano instalację odzysku benzolu z gazu koksowniczego, chłodnicę wstępną gazu nr 5, dwie chłodnie wentylatorowe z pompownią, instalację filtrów żwirowych, odstojnik zmechanizowany i stację zgazowania ciekłego azotu. Cechą wyróżniającą tę instalację jest zastosowanie zintegrowanych aparatów technologicznych wraz z hermetyzacją azotową, co pozwala na spełnienie najwyższych standardów ekologicznych i skutkuje niską energochłonnością procesów. Realizacja inwestycji pozwoliła na uzyskanie znaczących efektów ekonomicznych dzięki zwiększeniu produkcji benzolu. Należy również podkreślić, że przedsięwzięcie inwestycyjne jako proekologiczne i zasobooszczędne zostało w znacznej mierze sfinansowane przy współudziale NFOŚiGW.
Te wszystkie inwestycje pozwoliły na dalsze odnawianie potencjału produkcyjnego koksowni, a pod względem rozwiązań technologicznych i automatyzacji procesu – na utrzymanie się w czołówce najnowocześniejszych zakładów koksowniczych w Polsce i Europie. Wpłynęły one również na umocnienie marki produktów Koksowni Radlin na rynku lokalnym i europejskim poprzez stabilizację i poprawę ich parametrów jakościowych.
Obecnie na terenie koksowni prowadzone są trzy bardzo ważne inwestycje: budowa odmrażalni wagonów, budowa II ciągu KRAiC z kolumną odkwaszająco-odpędową i budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym.
Należy dodać, że w latach 2018-2019 przedcyklowo zrealizowano zadanie budowy przyłącza elektroenergetycznego 110/6kV pozwalającego na przyszłe wyprowadzenie energii elektrycznej z budowanego obecnie bloku EC do sieci krajowej. Budowa bloku jest inwestycją kluczową dla koksowni. Projekt będzie spełniać wszelkie wymogi wynikające z konkluzji BAT w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania (tzw. BAT LCP), co będzie czynić ją jedną z najnowocześniejszych elektrociepłowni przemysłowych w Polsce.
Dzięki tej inwestycji powstanie obieg zamknięty w zakresie gospodarki energetycznej, a zakład stanie się pod tym względem samowystarczalny. Inwestycja otwiera nowe horyzonty i perspektywy działalności oraz poszerza gamę oferowanych produktów. Pozwoli na przetworzenie finalne produkowanego gazu koksowniczego na produkty energetyczne, tj. energię elektryczną, parę technologiczną  i ciepło w postaci gorącej wody grzewczej. Produkty te nie tylko będą wykorzystywane przez zakład, ale również zasilą rynek lokalny – mieszkańców i przedsiębiorstwa. Tak więc zakład, który przez 110 lat wtopił się w krajobraz ziemi radlińskiej, stanie się obecnie w jeszcze większym stopniu jego nierozerwalną cząstką.
Podsumowując więc okres kolejnego dziesięciolecia Koksowni, mogę w pełni stwierdzić, że pomimo coraz starszego wieku, zakład cały czas się rozwija przez co staje się coraz bardziej produktywny, nowoczesny, efektywny i proekologiczny. Wobec powyższego miano „nowoczesna stulatka” jest ciągle aktualne i mam nadzieję oraz głęboko w to wierzę, że to określenie na stałe przylgnie do zakładu i będzie aktualne w kolejnych latach, dekadach, ćwierćwieczach ☺
Dla uzupełnienia dodam jeszcze, że w minionym okresie w ramach działalności produkcyjnej zużyliśmy ponad 8,6 mln ton węgla, produkując z niego około 6,4 mln ton koksu, 300 tys. ton smoły, 68 tys. ton benzolu, 4,7 tys. ton siarki i 3100 mln Nm3 gazu koksowniczego.
A korzystając z możliwości chciałbym serdecznie podziękować całej załodze za codzienny trud pracy, wysiłek, zaangażowanie i poświęcony czas dla dobra zakładu. Życzę dalszej stabilnej i bezpiecznej pracy, dużo zdrowia, radości, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Życzę również, aby kolejne jubileusze zakładu, pomimo wszelkich innych utrudnień i uwarunkowań, jak obecnie sytuacja epidemiologiczna wywołana wirusem SARS-CoV-2, upływały pod znakiem kolejnych inwestycji rozwojowych pozwalających z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Dyrektor Koksowni Radlin – Krzysztof Gozdek