1911 – rozpoczęcie pracy Koksowni Emma (czyli dzisiejszej Koksowni Radlin) związane było z wykupem ziemi od polskich chłopów, którzy niechętnie pozbywali się terenów pod inwestycję. Budowa kopalni ruszyła w maju 1910 roku, a roboty prowadziła rybnicka firma „Ernest”. Zbudowano dwie baterie koksownicze, każda po 45 komór, z kominem w środku. Koks wypychano na poziomą rampę, gaszono ręcznie i odwożono taczkami na sortownię, gdzie sortowano go widłami. Dwie pierwsze baterie wyprodukowały w 1912 roku 78 tys. ton koksu.
1950 – koksownia otrzymała nazwę Zakłady Koksochemiczne „Radlin”. Po wojnie koksownia była już przedsiębiorstwem państwowym. Zniszczony w wyniku wojennych działań kraj potrzebował ogromnych ilości stali, dlatego rozpoczęła się szybko modernizacja i rozbudowa zakładu. W okresie kilku lat zmodernizowano baterie 3,5,6 i wybudowano nową węglownię, co umożliwiło produkcję 608 tysięcy ton koksu w 1955 roku.
2003 – skreślenie Koksowni z listy szczególnie uciążliwych dla środowiska, uzyskanie przez Koksownię pozwolenia zintegrowanego wymaganego przez Prawo Ochrony Środowiska, jako pierwszy zakład branży koksowniczej w Polsce.
2019/2020 – rozpoczęcie budowy bloku energetycznego w kogeneracji o mocy 28 MWe i 37 MWt opalanego gazem koksowniczym. Porozumienie w sprawie zaopatrzenia w ciepło mieszkańców Radlina i KWK ROW Ruch Marcel w obecności prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego podpisały JSW KOKS, PGG S.A., PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa i Miasto Radlin. Dzięki inwestycji zyska środowisko, mieszkańcy Radlina i JSW KOKS S.A.