Słowo od Burmistrz Miasta Radlin

Ikona BIP Ikona rodo Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Ikona Grupa JSW Ikona szukania

Barbara Magiera - burmistrz Radlina

- Historia Radlina nierozerwalnie wiąże się z historią przemysłu wydobywczego i koksochemicznego. Koksownia, jako jeden z trzech wiodących przemysłowych zakładów pracy w naszym mieście – obok kopalni i elektrociepłowni – przez długie lata definiowała gospodarczy charakter naszych terenów. To z koksownią byliśmy i często do dziś jesteśmy kojarzeni, nie tylko w bezpośredniej okolicy, ale również w całej Polsce. Nie ma chyba nikogo w naszym mieście, kto nie miałby kogoś bliskiego zawodowo związanego z koksownią. Ten bardzo ważny zakład wpisał się w naszą historię, w naszą lokalną społeczność, a nawet w krajobraz miasta.

Ale Koksownia Radlin to nie tylko historia. To również bardzo ważny element współczesnego życia gospodarczego, a nawet – patrząc w przyszłość – strategiczne miejsce dla naszego miasta i regionu. Z wielkimi nadziejami patrzymy na realizowaną właśnie inwestycję budowy bloku energetycznego. Dla miasta takiego jak Radlin, przemysłowego i górnośląskiego, wszelkie działania poprawiające zarówno efektywność energetyczną, jak i stan przyrody w naszej okolicy, są bardzo ważne. A w kontekście dyskusji nad jakością powietrza, można nawet powiedzieć, że kluczowe.

Działalność przemysłowa zawsze budzi wielkie emocje, w tym również i głosy krytyki. Nie inaczej jest w naszym mieście. Jednak z wielu spotkań jakie odbyliśmy z przedstawicielami JSW KOKS S.A. wyłania się dla nas jasno obraz spółki, dla której kwestie związane z bezpieczeństwem oraz normy ekologiczne są traktowane z niesamowitą powagą. Wiemy, jak wielki nacisk kładzie się obecnie na rozwiązania ekologiczne, przyjazne środowisku i jak najmniej ingerujące w środowisko naturalne. Wiemy również, że nie są to puste słowa, a w ślad za tymi założeniami idą konkretne proekologiczne działania.

Mamy nadzieję, że jeszcze przez długie lata koksownia w Radlinie będzie służyła zarówno naszemu miastu, jego mieszkańcom, całemu regionowi oraz szerzej – całej polskiej gospodarce.