9 lipca Koksownię Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącą do JSW KOKS S.A. odwiedziła grupa studentów III roku Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w ramach praktyk z zakresu geologii złóż z elementami górnictwa, zapoznali się z praktycznym aspektem wykorzystania surowców naturalnych w przemyśle oraz złożonym procesem technologicznym produkcji koksu wielkopiecowego i przemysłowego.
Podczas wizyty studenci mieli okazję poznać pełny cykl produkcyjny – od momentu dostawy węgla, przez proces przygotowania odpowiedniej mieszanki węglowej, aż po finalne etapy koksowania, sortowania oraz uzyskiwania produktów ubocznych, takich jak smoła, benzol, gaz koksowniczy.
Wizyta studentów była okazją nie tylko do zdobycia wiedzy praktycznej, ale również do zadawania pytań i dyskusji na temat wyzwań technologicznych oraz kluczowej roli koksu w produkcji stali w obecnej sytuacji geopolitycznej. Szczególne zainteresowanie wśród studentów wzbudziła uruchomiona w maju br. bateria koksownicza nr 4, która dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych nie tylko zwiększy zdolności produkcyjne zakładu, ale wyznaczy nowe standardy technologiczne, środowiskowe oraz efektywnościowe w całej Europie.
Wizyty edukacyjne stanowią ważny element działalności JSW KOKS – chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi specjalistami i inżynierami, mamy nadzieję, że zdobyte podczas wizyty informacje będą cennym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej.