Bliżej gospodarki obiegu zamkniętego – zdaniem Premiera RP Mateusza Morawieckiego.
25 bm. w Koksowni Radlin, w obecności Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego oraz Ministrów konstytucyjnych RP; pp. Bożeny Borys-Szopy, Krzysztofa Tchórzewskiego, Adama Gawędy zawarto „porozumienie o współpracy w zaopatrzeniu w ciepło mieszkańców Radlina oraz KWK ROW Ruch Marcel z nowej elektrociepłowni w Koksowni Radlin” którego realizacją zajmą się porozumiewające się strony: JSW KOKS SA, PGG SA, PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa SA oraz Miasto Radlin.
JSW KOKS SA przystępuje do realizacji projektu budowy nowoczesnej elektrociepłowni opalanej gazem koksowniczym która docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia z eksploatacji z końcem 2022 roku EC Marcel, będąca własnością PGG. Budowana w koksowni Radlin, należącej do JSW KOKS jednostka będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniając wszystkie wymagania UE, w szczególności konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (BAT LCP). Zgodnie z założeniami, EC Radlin zaspokoi potrzeby energetyczne koksowni, nadwyżki energii elektrycznej zasilą Krajowy System Energetyczny zaś ciepło w wodzie grzewczej dostarczane będzie na potrzeby PGG KWK ROW Ruch Marcel (21 MWt) oraz mieszkańców Radlina (16 MWt).
Nowa elektrociepłownia ma zostać zbudowana w 29 miesięcy – zgodnie z podpisaną 12 czerwca br. umową z RAFAKO SA – wykonawcą obiektu. Aktualnie trwają prace projektowe i niebawem wykonawcy wejdą na plac budowy, który położony jest na terenie koksowni, w miejscu wyburzonej starej infrastruktury przemysłowej. Oddanie do eksploatacji EC Radlin oznaczać będzie zdecydowaną poprawę efektywności energetycznej koksowni oraz zapewni JSW KOKS SA samowystarczalność.
Zaostrzające się unijne przepisy dotyczące ochrony środowiska wymagają zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych służących zmniejszeniu emisji; rozwiązań, w które stare i wyeksploatowane instalacje nie mogą być wyposażone.
Nowoczesna elektrociepłownia zapewni odbiorcom dostawy ekologicznego ciepła systemowego i energii elektrycznej przez kilkadziesiąt najbliższych lat.
Mieszkańcy Radlina zyskają efektywne i niezawodne źródło wody grzewczej; utrzymanie i rozwój dostaw ciepła sieciowego znakomicie wpisuje się w programy walki z niską emisją oraz smogiem.
Zamierzenia i plany rozwoju poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych działających na terenie gminy znalazły odzwierciedlenie w Projekcie założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Radlin.
Zawarte porozumienie dowodzi, że efektywna współpraca biznesu z samorządem jest możliwa i korzystna dla wszystkich zainteresowanych.
(Beer)