17 lipca br. w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej gościli studenci trzeciego roku Uniwersytetu Warszawskiego z Wydziału Geologii (Katedra Geologii Złożowej i Gospodarczej) jako uczestnicy kursu terenowego geologii złóż.
Zwiedzanie największego zakładu JSW KOKS S.A. po raz kolejny znalazło się w programie podróży po Polsce warszawskich studentów, którzy w trakcie wakacyjnej przerwy poznają specyfikę pracy polskiego przemysłu ciężkiego, wykorzystującego surowce, będące przedmiotem zainteresowań geologii.
Podczas wizyty w dąbrowskiej koksowni goście mieli okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem jej poszczególnych wydziałów, jak również obejrzenia terenu budowy kluczowej dla Spółki inwestycji, czyli baterii nr 4 i nie kryli, że to, co zobaczyli, zrobiło na nich niemałe wrażenie.
- Moi studenci są zaskoczeni ogromem koksowni, nowoczesnymi zautomatyzowanymi procesami produkcji i wielkością wielomilionowych inwestycji. Wykorzystujecie potencjał węgla koksowego do cna i widzimy, że cykl produkcji stanowi tutaj praktycznie obieg zamknięty z gospodarką bezodpadową. W Przyjaźni praktycznie wszystko się wykorzystuje, co można uzyskać z węgla. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Nikt z moich studentów nie sądził, że Koksownia Przyjaźń to taki wielki zakład, składający się de facto z kilku fabryk, czyli fabryki produkcji koksu, zakładu chemicznego w postaci wydziału produkcji węglopochodnych, potężnej elektrociepłowni oraz rozległej oczyszczalni ścieków. Jesteśmy ogromnie wdzięczni zarządowi JSW KOKS S.A. i dyrekcji Koksowni Przyjaźń, że nasi studenci mogli zobaczyć z bliska jak produkuje się z jastrzębskiego węgla koks i następnie wyroby węglopochodne – powiedział w podsumowaniu wizyty dr Krzysztof Czuryłowicz, opiekun studentów z UW.
Goście na pamiątkę zabrali ze sobą bryłki koksu i siarki, których produkcję tego dnia mogli zobaczyć na własne oczy.