19-02-2019

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. JSW KOKS SA włącza się do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, która dedykowana jest Miłoszowi Markowi – pracownikowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz innym chorym na nowotwory krwi.

Miłosz Marek jest 41-letnim mieszkańcem Jastrzębia Zdroju, kochającym mężem Anety i tatą dwójki cudownych maluchów – Hani i Oskara. Gdy tylko pozwalał na to czas, wraz z rodziną wyjeżdżał poza miasto – małe i duże podróże, to ich ulubiony sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu. Marzy o podróży na Islandię i zachodnie wybrzeże USA. Koniec zeszłego roku był dla Miłosza i jego rodziny trudnym okresem. W grudniu zdiagnozowano u niego zespół mielodysplastyczny – rodzaj nowotworu krwi. Choroba wywróciła ich życie do góry nogami.

Najbliżsi Miłosza oraz jego koleżanki i koledzy z pracy zainicjowali akcję rejestracji dawców „Wszyscy dla Miłosza! Zostań potencjalnym Dawcą szpiku!”. Rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano wszystkie jednostki Jastrzębskiej Spółki Węglowej, lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i media. ­– Zachęcam do rejestrowania się w bazie dawców szpiku. Bo to cudowne uczucie, kiedy dowiadujemy się, że istnieje nasz genetyczny bliźniak, który potrzebuje pomocy – przekonuje Paweł Krótki, dawca ze Świerklan, który oddał szpik 7-letniemu chłopcu: - Nie należy się tego bać. Bo czymże jest ból po nakłuciu igłą, w porównaniu
z walką o życie.

Rejestracja - 28.02.2019 roku, prowadzona będzie w pięciu punktach na terenie Firmy:

·        Siedziba Spółki JSW KOKS SA, Zabrze, ul. Pawliczka 1.

·        JSW KOKS SA, Oddział Przyjaźń, Dąbrowa Górnicza, ul. Koksownicza 1.

·        Koksownia Jadwiga, Zabrze, ul. Zamkowa 9.

·        Koksownia Radlin, Radlin, ul. Hutnicza 1.

·        Koksownia Dębieńsko, Czerwionka – Leszczyny, ul. Przemysłowa 12.

Rejestracja podczas Dnia Dawcy będzie prowadzona po wypełnieniu krótkiego formularza i będzie polegała na pobraniu  wymazu z wewnętrznej strony policzka. Procedura jest łatwa i trwa zaledwie 12 minut. W akcji pomagają zaangażowani wolontariusze, którzy przeprowadzą rejestrację.

Potencjalnym dawcą może zostać osoba:

- w przedziale wiekowym 18 – 55 lat - o wadze minimum 50 kg i bez większej nadwagi - o dobrym ogólnym stanie zdrowia - świadoma swojej decyzji - udzielająca zgody na pobranie komórek dwiema metodami pobrań - po raz pierwszy rejestrująca się jako potencjalny Dawca (nie tylko w bazie DKMS)Dziękujemy kandydatom na dawców szpiku. »
« Wielkie serce dla bezdomnych zwierząt!