JSW KOKS SA

Media

Premier RP z wizytą w Koksowni Przyjaźń

31-10-2018

W Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej gościł Premier RP Mateusz Morawiecki. Odwiedził zakład i zapoznał się z planami rozwoju Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

fot. Mateusz Paszek

Wizyta w dąbrowskiej koksowni rozpoczęła się od krótkiej prezentacji Grupy Kapitałowej JSW. Daniel Ozon, prezes zarządu Spółki mówił o Jastrzębskiej Spółce Węglowej jako nowoczesnej firmie, która przoduje w innowacyjnych technologiach i stawia na rozwój. - Mamy bardzo ambitne plany, o których nie boimy się mówić. Na przykład wodór, który w przyszłości może stać się bezemisyjnym paliwem napędowym dla nowoczesnego transportu. Chcemy też zaangażować się w produkcję włókien węglowych. To duży krok w kierunku innowacyjności i dowód na to, że Jastrzębska Spółka Węglowa ma ogromny potencjał – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który wspomniał również wizytę Lecha Kaczyńskiego w Koksowni Przyjaźń w 2005 roku. – Profesor Lech Kaczyński powiedział wtedy, że istotą Polski jest silny przemysł, który daje miejsca pracy milionom Polaków.

Premier RP Mateusz Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami powiedział: - Bardzo się cieszę, że kolejna bateria koksownicza, zgodnie z planem dla województwa śląskiego, powstaje tutaj, w Zagłębiu Dąbrowskim. Teraz bateria nr 4, potem będzie bateria nr 3 i kolejne inwestycje. Nowoczesna gospodarka opiera się na produkcji stali. Takie inwestycje, jak tutaj w koksowni są ważne dla nowoczesnego przemysłu. Tu pokazujemy, że w ślad za obietnicami, plan dla województwa śląskiego został częściowo wykonany. To ważna sprawa, która pozwoli utrzymać miejsca pracy poprzez nowe inwestycje.

Oprócz zwiększania wydobycia węgla koksowego Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza wykorzystywać wodór pochodzący z gazu koksowniczego do zasilania autobusów wodorowych, co docenił premier podczas wizyty w Dąbrowie Górniczej. – Głęboko wierzę, że te plany uda się zrealizować, bo bez innowacyjnego przemysłu nie ma nowoczesnej Polski – tak szef rządu podsumował wizytę w Dąbrowie Górniczej.« Historyczna inwestycja w koksowni Przyjaźń