JSW KOKS SA
Dane osobowe | 
BIP | 
Poczta | 
Dla pracowników | 
Grupa JSW

Media

W 30 lat - 69 milionów ton koksu!

27-01-2017

27 stycznia 1987 roku - 30 lat temu, podczas srogiej zimy i temperatur dochodzących do minus 20 stopni C - z baterii koksowniczej nr 1,  z komory 103 o godzinie 3:50 w Koksowni Przyjaźń (ówczesny Zakład Koksowniczy „Przyjaźń”) wypchnięto pierwsze 16 ton koksu. Od tamtej chwili do 27 stycznia 2017 roku baterie Przyjaźni wyprodukowały ponad 69 milionów ton doskonałej jakości koksu, który jest znany odbiorcom na kilku kontynentach.

„Odpalenie” baterii nr 1 odbyło się bez większych problemów. Kolejne baterie uruchomiono 24 kwietnia 1987, 22 września 1988, 10 grudnia 1988  i 3 kwietnia 2007 roku. Dzisiaj Koksownia Przyjaźń będąca częścią JSW KOKS S.A. (Grupa Kapitałowa JSW skupiająca koksownie: Radlin, Dębieńsko, Jadwiga i Przyjaźń) zaliczana jest do największych zakładów pracy w zagłębiowskim regionie i jest jedną z najnowocześniejszych koksowni w Europie.

Koksownia Przyjaźń spełnia najbardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska obowiązujące w Unii Europejskiej. Osiągnięto to, wydając od 2004 roku na modernizację baterii koksowniczych, wydziału produkcji węglopochodnych, zakładowej energetyki, oczyszczalni ścieków, instalacji odpylających, wprowadzenie systemów sterowania komputerowego produkcją i monitoring ponad 2,485 miliarda złotych.

- Do dzisiaj pracują w naszej spółce ludzie, którzy uruchamiali produkcję w Koksowni Przyjaźń. Obecnym dyrektorem koksowni w Dąbrowie Górniczej jest Mirosław Tukaj, który wtedy pełnił obowiązki mistrza zmianowego na baterii nr 1- mówi prezes Zarządu JSW KOKS S.A. – Janusz Adamczyk.

W planach Zarządu JSW KOKS S.A. są kolejne inwestycje mające na celu unowocześnienie i tym samym dalsze wzmocnienie konkurencyjności posiadanych koksowni. Spółka zalicza się do grona największych polskich eksporterów i czołowych europejskich producentów koksu i wyrobów węglopochodnych. .

 - Zarząd JSW KOKS S.A. musi wybiegać w przyszłość, dlatego wciąż inwestujemy w modernizację naszych koksowni. I robimy to nawet w obecnych, bardzo niesprzyjających warunkach rynkowych. Realizujemy na bieżąco inwestycje w Koksowni Radlin, w planach mamy budowę nowej czwartej baterii w Przyjaźni oraz zakończenie modernizacji Koksowni Jadwiga i uruchomienie przez inwestora zewnętrznego zakładu produkcyjnego w Dębieńsku. To są kolejne setki milionów złotych przeznaczonych na budowanie naszego kapitału produkcyjnego, który zaprocentuje w sprzyjających warunkach rynkowych – informuje prezes Adamczyk. (JMP)